Member Login

Forgot password?
Swimming Otago homepage

2 Otago Records, 53 Ribbons and 362 PBs from Otago Athletes at Makos Junior Festival

From 19-21 February, hundreds of junior athletes from across the South Island competed at Makos Junior Festival in Dunedin. What a fantastic three days of racing it was - with a total of 2 Otago records broken, 53 ribbons won, and 362 PBs smashed - our Otago swimmers well and truely gave it their all, averaging a 78% PB rate! Congratulations to all the Otago athletes who competed at this fantastic event!

    

A big congratulations to Hana Carnie of Wanaka Swim Club. Over the weekend Hana broke two 9&U Short Course Otago Age Group Records, in both the 50m and 100m Backstroke. What a fantastic achievement Hana, we are so proud of your hard work! 

     

Otago athletes who gained ribbons for their Top 3 placings can be found in the table below. Congratulations to each and every one of you.

Session One
100m Butterfly
10&U
Zeb Jarvis QTN 2nd 1:40.25
Charlie Rohland QTN 3rd 1:43.06
11 Years
Hannah Burke OAM 2nd 1:25.39
Avril Song QTN 3rd 1:33.64
Jamie Blair KIW 2nd 1:23.83
James Soal OAM 3rd 1:27.32
12 Years
Heidi Winter ALX 3rd 1:19.78
Neo Salomonsson KIW 1st 1:10.73
William McFarlane NEP 2nd 1:13.25
200m Backstroke
11 Years Olivia McLean OAM 1st 2:46.67
12 Years Neo Salomonsson KIW 2nd 2:35.95
100m Breaststroke
11 Years Hannah Burke OAM 1st 1:28.61
12 Years
Frankie McDiarmid-Jones OAM 2nd 1:25.28
Coast Morland WSC 1st 1:23.20
Luke Johnson ALX 3rd 1:25.59
6x50 Freestyle Club Relay
Oamaru Swim Club
2nd
3:25.09
1. Hannah Burke
2. James Soal
3. Angus Burke
4. Jasmine Hansen
5. Eric Strachan
6. Frankie McDiarmid-Jones
Session Two
100m Individual Medley
12 Years
Neo Salomonsson KIW 1st 1:14.28
William McFarlane NEP 2nd 1:14.57
50m Backstroke
10&U Hana Carnie WSC 3rd 40.75
12 Years Neo Salomonsson KIW 2nd 33.63
200m Freestyle
11 Years
Bella McEntyre TAI 1st 2:31.53
Hannah Burke OAM 3rd 2:35.89
12 Years
Neo Salomonsson KIW 1st 2:19.09
William McFarlane NEP 2nd 2:19.58
Eric Strachan OAM 3rd 2:21.98
Frankie McDiarmid-Jones OAM 1st 2:19.26
50m Breaststroke
10&U Zeb Jarvis QTN 3rd 45.87
11 Years Hannah Burke OAM 3rd 42.28
12 Years
Coast Morland WSC 1st 37.26
Olivia McBride KIW 2nd 39.17
Session Three
100m Freestyle
11 Years Bella McEntyre TAI 1st 1:08.85
12 Years
Frankie McDiarmid-Jones OAM 3rd 1:06.10
Neo Salomonsson KIW 2nd 1:03.18
50m Butterfly
11 Years Jamie Blair KIW 2nd 35.83
12 Years
Neo Salomonsson KIW 1st 31.56
William McFarlane NEP 3rd 32.85
200m Breaststroke
10&U Zeb Jarvis QTN 3rd 3:39.58
11 Years
Hannah Burke OAM 1st 3:12.16
Max Nelson QTN 3rd 3:25.49
12 Years
Coast Morland WSC 1st 2:55.66
Luke Johnson ALX 2nd 3:03.63
Session Four
200m Individual Medley
11 Years
Lachlan Russell NEP 3rd 2:56.82
Hannah Burke OAM 2nd 2:56.80
12 Years
Neo Salomonsson KIW 1st 1:37.80
Coast Morland WSC 2nd 2:40.50
William McFarlane NEP 3rd 2:42.17
Charlotte Aburn NEP 3rd 2:47.73
50m Freestyle
11 Years Bella McEntyre TAI 1st 31.18
12 Years
Neo Salomonsson KIW 2nd 29.52
Olivia McBride KIW 3rd 30.45
100m Backstroke
10&U Hana Carnie WSC 3rd 1:28.86
11 Years Olivia McLean OAM 1st 1:18.60
12 Years Neo Salomonsson KIW 2nd 1:13.04

    

For full event results, click here

   

Full list of athletes who entered Makos Junior Festival:

Alexandra Swim Club - Charlotte Crosbie, Jake Crosbie, Caitlin Ellett, Lily Finlay, Luke Johnson, Maddison Wedgwood, Heidi Winter.
Clutha United Swimming Club - Joshua Maze, Jess McKenzie, Ellie Olsen-Vetland.
Cromwell Swim Club - Gabrielle Baxter, Ben Griffiths, Hunter Knox, Georgia Spillane, Meila Spriggs, Kura Thompson, Elizabeth Warry, Brooke Webb.
Kiwi Swim Club - Jamie Blair, Leo Blair, Lily Havard, Oliver Isles, Abby McBride, Olivia McBride, Neo Salomonsson, Jackson Sam.
Neptune Swim Club - Charlotte Aburn, Victoria Aburn, Hugo Beeby, Milly Hoeta, Samuel Kohlhase, William McFarlane, Isabella Miller, Amara Ogbuehi, Lachlan Russell.
Oamaru Swim Club - Willow Bartlett, Angus Burke, Hannah Burke, Elias Fraser, Jasmin Hansen, Stirling Heffernan, Okeroa Jamieson, Frankie McDiarmid-Jones, Olivia McLean, Cameron Notman, James Soal, Connor Southee, Eric Strachan.
Queenstown Swimming Club - Sydney Alva, April Bentley, Emily Harris, Finn Henderson, Lachlan Henry, Zeb Jarvis, Milla Leemborg, Bailey MacKay, Liam Major, Isabella Marshall, Ricarda Marshall, Max Nelson, Tallulah Nelson, Charlie Rohland, Walter Rohland, Avril Song, Xanthe Spence.
Taieri Swim Club - Evie Gilmour, Ruan Hamman, Leila Hughes, Bella McEntyre, Abby Samuels, Barrett Smart, Maya Still.
Wanaka Swim Club - Max Bagley, Hana Carnie, Jarred Ferguson, Fleur Jansen, Vincent Lamb, Toby Mills, Coast Morland, Mabel North, Maddie Young.
Zenith Asc - Greer Holland.